Może to jeszcze nie czas na przepisy świąteczne, ale kto powiedział, że barszcz czerwony musi być tylko od święta? No właśnie, ja bardzo lubię barszcz i chętnie przyrządzam go również w okresie wakacyjnym. Ale jak zrobić ten najlepszy i ten jedyny? Dla mnie najlepiej smakuje taki z pieczonych buraczków, bulionu warzywnego i zakwasu. Właśnie ZAKWASU! I dziś chciałabym się z Wami podzielić przepisem tak prostym, że nie ma żadnej wymówki aby go nie spróbować. Poczujecie różnice w smaku, ale nie tylko. Zarówno kiszone buraki jak i powstały podczas kiszenia sok (zakwas) są niezastąpione dla harmonii flory bakteryjnej naszego układu trawiennego. Dlatego jedzmy i pijmy kiszonki! A to dopiero czubek góry lodowej pozytywnych właściwości buraka. Ponadto picie zakwasu buraczanego wspomaga procesy krwiotwórcze, więc może to być pyszny sposób na walkę z anemią. Generalnie burak krzepi! Dodaje sił podczas przeziębienia i wspomaga odbudowywać odporność gdy już pozbędziemy się choroby. Jakby tego było mało, niektóre badania naukowe wykazują, że spożywanie tego warzywa obniża poziom złego cholesterolu (LDL), poprawia koncentracje, sprzyja poprawnej pracy jelit i zapobiega odkładaniu się resztek w naszym układzie pokarmowym, wspomagając przy tym poprawną pracę nerek i wątroby. Tyle tego a jeszcze nie powiedziałam o witaminach zawartych w tej wspaniałej bulwie: między innymi witaminy z grupy A, B, C, ale również żelazo, kobalt, potas, wapń, magnez. No całkiem sporo tego jest. Jeszcze zapomniałam o kwasie foliowym (który też mają w sobie), oczywiście niezbędny dla każdego z nas ale najbardziej dla kobiet w ciąży. Dość gadania! Do roboty!
Sposób przygotowania:
ZAKWAS BURACZANY/ KISZONE BURAKI
Składniki:
- około 1 kilograma buraków
- około 1 litr wody przegotowanej ostudzonej
- 1 łyżka soli na każdy 1 litr wody
- pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy...
- świeży czosnek około 1/2 główki
Sposób przygotowania:
- Buraki należy obrać i pokroić na mniejsze cząstki i przekładając warstwy buraków przyprawami układamy w słoju/misce; naczyniu do kiszenia.
- Przegotowaną przestudzoną wodę mieszamy z solą do pełnego rozpuszczenia się kryształów i zalewamy buraki powstałym roztworem (tak żeby płyn był mniej więcej 3-5cm ponad kawałki buraczków)
- Przykrywamy gazą lub lnianą ścierką, odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy i czekamy (jeśli po kilku dniach zaczną nam wypływać na powierzchnie jakieś przyprawy lub kawałki buraczków to po prostu przyciśnijmy je talerzykiem lub pokrywką plastikową i butelka wypełnioną woda zanurzając wszystkie składniki znów pod taflę płynu, bo wszystko co ma bezpośredni kontakt z powietrzem może spleśnieć a wtedy cały zakwas do wylania) ... po upływie 4 dni można oddzielić płyn od buraczków i przypraw i voilà.
Jeśli zostawicie sobie troszkę zakwasu w lodówce to następne kiszenie pójdzie znacznie szybciej, jeśli do wszystkiego w pkt. 2 dodacie jeszcze tę resztkę z poprzedniego razu, zakwas będzie już gotowy po 2-3 dniach.
Smacznego!
Komentarze
Prześlij komentarz