Przejdź do głównej zawartości

letniaczek


Letniaczek - szybka i pyszna zupa w sam raz na gorące dni! Żadnego gotowania, żadnego bulionu, tylko blender, tarka, zakwasik z lodówki i po sprawie. Ziemniaki można ugotować wcześniej (nawet wczoraj) i podawać zupkę z zimnymi. Nasiona słonecznika najlepiej trochę przepłukać, żeby zmyć z nich ewentualny kurz i jakieś inne syfki. Jeśli używasz blendera ręcznego to też się uda, tylko po prostu namocz słonecznik chociaż z 3 h , żeby się łatwiej zmiksował. Jeśli chodzi o buraki, to ja raz w tygodniu piekę je przy okazji jakiegoś ciasta, albo ziemniaków, tak żeby wykorzystać już ciepły piekarnik. Buraczki obrane i pokrojone z czosnkiem w naczyniu żaroodpornym z przykrywką muszą spędzić w piecyku około godziny, potem można je tam zostawić do wystygnięcia, to puszczą jeszcze więcej pysznego, słodkiego soku. Jak wystygną blenduję lub ścieram na tarce, pakuje do słoików i trzymam w lodówce. Bez octu, bez soku z cytryny.
Do tego przepisu ja używam mleka sojowego, ale tak na prawdę każde niesłodzone będzie dobre, nawet jak lubicie to i kokosowe chyba, bo ja to akurat nie przepadam za posmakiem kokosa w wytrawnych daniach (chyba, że mówimy o kuchni wschodniej), myślę, że jest tu nie potrzebny, ale jak macie ochotę i lubicie to czemu nie. Ważne żeby DO mleka wlewać zakwas, bo wtedy powstanie taka jakby maślanka, mleko zareaguje z kwasem i będą bąbelki! 
Kiedy zupa będzie stała w lodówce, na wierzchu może pojawić się ich więcej, mogą utworzyć piankę, nie przejmujcie się tym. Domowy zakwas ciągle reaguje dopóki go nie zagotujemy, dlatego nawet w zupie będzie dalej aktywnie pracował. W sumie w tym przepisie własnie o to chodzi, o ten delikatnie kwaśny smak, połączony ze słodkimi burakami, orzeźwiającymi ogórkami i lekko ostrą rzodkiewką. Trzymajcie się ciepło, jedzcie zimne zupy i niech koper będzie z Wami!  



LETNIACZEK




Składniki:

500 ml zakwasu z buraczków
100 ml napoju roślinnego (nie słodzonego!)
50 g nasion słonecznika
2 upieczone buraczki
3 ogórki gruntowe (mogą być też małosolne)
4 rzodkiewki
1/2 cebuli 
pieprz
dużo kopru i szczypiorku do posypania
5 - 6 ziemniaczków 


Sposób przygotowania:

🥒Rzodkiewki, cebulkę, upieczone buraczki i obrane ze skórki ogórki ścieramy na tarce o grubych oczkach. 

🥒Do blendera wrzucamy w odpowiedniej kolejności - nasionka słonecznika, mleko roślinne i zakwas z buraczków - Wszystko razem miksujemy na gładko. 

🥒Zalewamy starte warzywa zawartością blendera, dorzucamy koper i szczypiorek, mieszamy i odstawiamy żeby się przegryzło na co najmniej 30 minut do lodówki! 

🥒W tym czasie gotujemy ziemniaczki w mundurkach.

🥒Podajemy z ziemniaczkami posypane porządną porcją kopru i szczypiorku.








Smacznego! 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mleko kokosowe.

Dzisiaj wpadam do Was na szybko bo i przepis będzie ekspresowy. Niby zima do nas jeszcze nie przyszła ale wieczory mamy już chłodne. Ostatnio naszła mnie ogromna ochota na kakao ale w lodówce żadnego mleka roślinnego nie było widać, a jak wiadomo bez mleka to nie kakałko. Całe szczęście paczka z przedświątecznymi zapasami już do mnie dotarła a w niej wiórki kokosowe i siemię lniane. Długo się nie zastanawiając zabrałam się do roboty. Nastawiłam co trzeba i zanim się obejrzałam  piłam już pyszne kakao. Mam nadzieję, że i Wam zasmakuje. Zacznijmy jednak od podstawy tego pysznego napoju czyli mleka kokosowego ! Jeśli uda Wam się nie wypić wszystkiego od razu to możecie zaobserwować, że po nocy spędzonej w lodówce zacznie się rozwarstwiać. Warstwę górną (tę bardziej gęstą / tłustą ) można spokojnie ubijać na sztywną bitą śmietanę. Jestem pewna, że jak spróbujecie to już nigdy nie kupicie mleka kokosowego w sklepie, zwłaszcza, że moja propozycja kosztuje około 4 zł za litr plus na prawdę ch

Buraczane kimchi!

Bardzo zdrowe, jak wszystkie kiszonki, genialne dla naszego układu pokarmowego ale też dla immunologicznego! Działa trochę jak syrop z cebuli, który robiła mi moja mama gdy jako dziecko byłam chora. Szybko stawia na nogi, idealne na ten okres kiedy niby już ciepło i lato ale tak na prawdę trochę wieje i w jednej chwili pocimy a równocześnie nas obwiewa. O tym, dlaczego warto jeść buraczki w każdej postaci pisałam już  tutaj , dodam jeszcze tylko, że jedzenie buraczków również odczuwalnie poprawia wydolność organizmu. A jeżeli chodzi o smak to jest trochę ostre, trochę kwaśne a dzięki burakowi i marchewce również słodkie! Po prostu FENOMENALNE. Sprawdzi się genialnie do  sałatki z jarmużu , ale też to talnie polecam tak po prostu zwyczajnie z puree ziemniaczanym!    BURACZKOWE KIMCHI Składniki: 1 duży lub dwa małe buraki 1 kapusta pekińska 1 cebula 1 ząbek czosnku 1 marchewka 1 łyżka cukru  1 łyżeczka papryki wędzonej 5 łyżek so

leniwe kopytka z dynią

Są przepyszne i delikatne, rozpływają się w ustach, można jeść je na słodko z syropem klonowym lub powidłami. Można też na wytrawnie, same w jakimś sosie, np. pieczarkowym albo z  pulpecikami . W całej procedurze przygotowania kluczowe jest przeciskanie przez praskę, trzeba to zrobić na gładko, wtedy kopytka będą same wskakiwać do buzi. Tofu zapewnia im subtelną miękkość a dodatek dyni nadaje śliczny żółciutki kolor. Kopytka to też dobry sposób żeby zużyć ziemniaki które zostały z poprzedniego obiadu, chociaż u mnie w domu to się raczej rzadko zdarza żeby jakieś ziemniaki zostały. Jak już je przygotujemy możemy zjeść od razu na ciepło lub zostawić na później i albo ponownie zagotować albo odsmażyć. KOPYTKA LENIWE Z TOFU I DYNIĄ Składniki:  kostka tofu 500 g ziemniaków 200 g dyni 100 g mąki pszennej 50 g mąki ziemniaczanej szczypta soli Sposób przygotowania:  Ziemniaki i dynię ugotować. Dokładnie przecisnąć przez praskę razem z tofu Dodać mąki i sól. Z powst